Nebi Güngör

Arabamı almak ve arabamı sürebilmek en büyük başarımdı.
2193

 

Elimden her iş gelir :)

Elimden her iş gelir 🙂

Merhaba Ben Nebi Güngör,

Van’da yaşıyorum ve siz değerli okuyucularla yüreğimden geçen sahici duygularımı paylaşmak istiyorum. Engelli olmak iki çeşittir: Biri doğuştan diğeri ise sonradan. Benimki doğuştan bir engel, sonradan olanlardan daha güçlü bir sınıf. Engelli doğmak; engelli çocuk olmak, yaşar mı yaşamaz mı soruları… İlk ailede oluşuyor haliyle; nasıl yaşar çocuğumuz, nasıl bakabiliriz ona? diye soruyorlar kendilerine. Sonrası hepten zorlu zaten; okulda, arkadaşlarla ilişkilerde, oyunlarda, gezmelerde… Hele bir de yaşam standartları kötü ise işler biraz daha içinden çıkılmaz olur. Okumak istersin, engelin engel olur; çalışmak istersin yine engelin çıkar ortaya. En ağırı ise ergenlik yıllarıydı şüphesiz. Çok canımı yaktı o yıllar; herkes gezme, şık olma, sevgili bulma derdine düşer sen geri adım atarsın tüm bunlardan. Sevilmediğini düşünür, içten ve gizliden ağlarsın kendine şu soruyu sorarsın istemsiz: Neden ben? Evet neden ben diyip bu sorunun peşine düşersin; cevapsız soruları tekrarlar, hep teselli eden cümleler duyarsın. Engelli olmak o dönemde çok zordur; sanki her şey üst üste gelir, arkadaşlarını kıskanırsın ve cevap bulamadığın sorular sormaya devam edersin. Pes mi edilir peki? Hayat öyle bir şey ki konumun, bedenin, yaşantın ne olursa olsun ondan asla vazgeçilemez. Bir şekilde tutunmaya çalışır insan.

Sonra birgün dedim ki kendime: “Yapamadıklarını, ulaşamadıklarını, sahip olmadıklarını değil senin olan şeyleri bir say.” ve sordum kendime: “Mutluluk nedir?” İçimde duyduğum cevap çok güzeldi: “Başkalarının değil sadece senin olan ömrün, hayatın ve seni sen yapan karakterin.” Bir arkadaşım var; iki eli olmayan, onu düşündüm ihtiyaçlarını nasıl giderir onu kim yıkar diye. Kendim kimseden yardım almadan yaparım ve aynanın karşısına geçtim, mutlu olmak için birçok nedenim olduğunu gördüm. Gözlerim var, gökyüzünü tüm güzelliği ile görebiliyorum, sonra sahip olduğum pek çok özelliğimi daha sayabildim, saydıkça neşelendim. Cevap bulamadığım sorulardan çıkışı da Müslümanlıkta buldum, kimsenin değil Rabbimin boyunduruğundayım yalnızca dedim. Ben “şükür” kelimesini çok seviyorum; “ama” ve “keşke”yi ise hiç sevmem.

Yaşım 38 nice mutluluklar gördüm ve dahasını da göreceğime eminim çünkü artık biliyorum bu tamamen benim bakış açımda. Bu benim hayatım; eğer ben bile kendimi sevmez, kendimle barışamaz ve kendimi anlamaya çalışmazsam bunları kim yapabilirdi ki benim için? Annem, babam, abim hepsi benim için bana her türlü desteği sağlayabilmek için uğraşıyorlar. Bu engelime rağmen birçok şehir dolaştım, büyük bir azimle kendi arabamı aldım, aparat taktırdım ve arabamı sürebiliyorum şükürler olsun. Bir tek hayalim var elektrikli bir motosikletimin olmasını çok isterdim.

Hepinize güzel günler dilerim.

Sevebilirsin...

  • Ben

    Mutlulugunuz daim olmasini diliyorum. Ne güzel umut dolu olmaniz